חיפוש

איך יודעים אם סובלים מחרדות?

כולנו חשים לחץ, מתח ותופעות חרדה מידי פעם כאשר צץ פרויקט גדול בעבודה שיש עלינו להגיש, עומס במשפחה, אירועים קשים בחיינו ועוד. תחושות כאלה הן טבעיות והגיוניות מאוד. מעט חרדה היא חיונית לתפקוד הכולל שלנו והיא אחת מרשת הרגשות שאנו חשים ביום יום.

מבחינה אבולוציונית טוענים הרבה חוקרים שללא החרדה המין האנושי לא היה שורד. כמו כן, חרדה מסייעת לנו להתמודד מול גורמים מסוכנים, אך כיצד ניתן לדעת מתי החרדה היא מוגזמת ולא רק שהיא לא מסייעת לנו בשגרה אלא ממש פוגעת בנו ? איך יודעים אם אנו סובלים מחרדות ? הוסיפו לקרוא.

 

ההגדרה הרפואית לחרדה

חרדה היא הפרעה נפשית שכתוצאה ממנה האדם סובל מקשיים, המתבטאים בתסמינים פסיכולוגיים, קוגניטיביים ופיזיים שונים. בבסיס כל התסמינים תחושת פחד עזה. פחד שונה הוא מחרדה. חרדה מתבטאת מפחד מדבר אשר לא נמצא בהישג הגיוני ובהיעדר כל איום חיצוני.

עוד היבט לחרדה הוא כאשר מתקיים פחד הגיוני אך התגובה היא הרבה יותר מוגזמת מההגיוני. ישנם סוגים רבים מאוד של חרדות שונות, כגון חרדה חברתית, חרדת נטישה, התקפי חרדה ממוקדים ועוד ולכן הטיפול בכל אחד מהם מתאפיין שונה. אדם הסובל מחרדה סובל בעיקר ממוגבלות שגרתית קשה מאוד כאשר הוא חווה פחדים עזים שקשה מאוד להיחלץ מהם והרבה פעמים ללא תמיכה מבחוץ האדם חסר אונים.

 

תסמינים של חרדה

ההבדל בין פחד לחרדה הוא מעט מטושטש ומתקיימת חוסר הסכמה רפואית על ההבדל בין השניים אך מתקיים בסיס מרכזי להבדל. פחד מתייחס לחשש גדול מדבר הנמצא בסכנה מיידית וממשית. חרדה מבטאת רגש כללי של חשש לקראת איום פוטנציאלי שאינו בהכרח ממשי.

דוגמאות לתופעות חרדה אצל אנשים מתבטאות לרוב בחשש מהעתיד, עד כמה אצליח, האם אמצא זיווג הגון, מתי אאבד אדם קרוב לי ועוד. חרדה משאירה אותנו מאוד דרוכים אך למעשה אין לנו כלל דרכים להתמודד עם חששות מסוג זה מכיוון שהפחד אינו ממשי וכך מתקיים חוסר אונים גדול. החרדה משפיעה על המחשבות, ההתנהגות, התחושה הפיזית וכמו כן יכולה לפגוע ביכולת שלנו ליצור קשרים סביבנו.

 

איך אדע אם אני סובל מחרדה?

אם אתם מוצאים את עצמכם מוטרדים באופן ששונה מאוד מהסביבה שלכם, אם אתם מרגישים מועקה, חשש גדול, מחשבות בלתי פוסקות על העתיד ועוד פחדים הגיוניים אך לא ממשיים שמשאירים אתכם חסרי אונים, ייתכן ואתם סובלים מסוג של חרדה.

ישנם רמות רבות של חרדה וכפי שצוין גם סוגים שונים של התבטאות, אך אם אתם חשים מצוקה אל תחששו כלל, פנו לתמיכה מהסביבה שלכם בשביל להגיע לטיפול המתאים לכם. ישנם סוגים רבים של תמיכה וייעוץ שיכולים לעזור לכם ומומלץ להכיר ולהעמיק בהם. אל תהססו לשפר את איכות חייכם ולבקש עזרה.

חרדה

אולי תאהבו גם את