אודות מסחר באמצעות חוזים עתידיים

מסחר באמצעות חוזה עתידי מאפשר לסחור במגוון רחב של אפיקי השקעה. מה הם חוזים עתידיים ובאילו אפיקי השקעה ניתן לסחור באמצעותם?

מסחר באמצעות חוזה עתידי – מהו?

חוזה עתידי הינו מכשיר פיננסי, המהווה התחייבות הדדית בין המוכר לקונה לספק סחורה כלשהי בעתיד, בעוד שהמחיר נקבע מראש והתשלום מתבצע בעת מסירת הנכס.

מסחר באמצעות חוזים עתידיים מאפשר למשקיע לבצע מסחר עם אפיקי ההשקעה המובילים בעולם, לטווח ארוך. מדובר במכשיר פיננסי המאפשר לסחור במגוון רחב של סחורות כמו מטבעות, מדדי אג"ח ומניות, זהב ונפט, כאשר בשונה מפעולות מסחר אחרות, המשקיע מתחייב לשלם במועד קבוע מראש כמו גם במחיר הנסחר באותו הרגע. חוזה עתידי מתחלק לשני סוגים עיקריים: חוזה פיוצ'ר וחוזה פרווארד. ההבדל הבולט בין שני האפיקים הללו נובע מכך שחוזה פיוצ'ר הוא חוזה בעל תנאים אשר קבועים ומוגדרים מראש, בניגוד לחוזה פרווארד אשר נעשה בהתאמה אישית בין המשקיע למוכר.

לחיצת ידיים וחתימה

אלו אפיקי השקעה אפשריים במסחר בחוזים עתידיים


המסחר בחוזים העתידיים חושף את המשקיע לשווקים השונים, שכן מאפשר מסחר במגוון רחב של אפיקי השקעה:

  • מניות
  • מדדים ממגוון סוגים, גם המדדים המובילים בעולם
  • קרנות נאמנות
  • אג"ח
  • סחורות כגון נפט
  • סחורות חקלאיות כגון תירס, קקאו, חיטה וכו'
  • מט"ח (פורקס)

באמצעות חוזים עתידיים ניתן לסחור באפיקי ההשקעה הפופולאריים בבורסה, כמו מניית גוגל או מניית נטפליקס, לצד האפשרות לסחור במדד ה- 500P&S או מדד הנאסד"ק 100.  שיטת המסחר חושפת את המשקיעים לשוק ההון, כאשר ניתן לבצע עסקאות בסכומים נמוכים מעלות העסקה, על כך בהמשך.

מה מושך את הסוחרים במכשיר זה?

המסחר בחוזים עתידיים מאפשר ניצול של התנודתיות בשוק, כמו גם אפשרות של מינוף גבוה. מינוף  מאפשר למשקיע להתחיל לסחור עם סכום התחלתי נמוך ביחס לגודל העסקה, כלומר על המשקיע לשלם רק על הבטחונות ולא את מלוא ערך החוזה ובכך לבצע עסקה בסכום גדול יותר – ולעיתים אפילו כפול משווי הנכס עצמו. לצד הפיתוי במינוף הגבוה, ישנו החלק של הסיכון וככל שהמינוף גבוה יותר, כך גם גדל הסיכון להפסד.

המסחר בחוזים עתידיים מתבצע באמצעות פללטפורמות מסחר אינטרנטיות ומאפשר לסוחר לעקוב אונליין אחר השקעותיו, לצד מעקב אחר שינויים בשוק, מחירים וכו'. הנגישות, המינוף ונוחות המסחר – מושכים את הסוחרים למסחר בחוזים עתידיים. לצד פלטפורמות מסחר למיניהן, ישנן גם חברות רבות המציעות את שירותיהן כברוקרים עבור קהל המשקיעים.

זירות סוחר בישראל למסחר בחוזים עתידיים

זירות מסחר בישראל מציעות את שירותיהן עבור מי שמעוניין לעסוק במסחר עצמאי בשוק ההון.  זירת מסחר מספקת לקהל לקוחותיה מערכת מסחר ממוחשבת, באמצעותה ניתן לרכוש או למכור מכשירים פיננסיים, בתנאים שנקבעו בין הצדדים לעסקה. בישראל פועלות מספר חברות מסוג זה, שקיבלו רישיון מסחר מהרשות לניירות ערך, לצד אינספור חברות הפועלות בשוק ללא רישיון.

על מנת לסחור באמצעות חוזים עתידיים דרך זירות מסחר, חשוב לקחת בחשבון שהפעילות בזירות הללו דורשת ידע ומיומנות וכי מסחר ממונף כרוך בסיכון ממשי.
לסיכום, החוזה העתידי אמנם פותח דלתות למסחר בשוק ההון, אך לצד היתרונות יש גם חיסרונות ומשקיעים הפועלים בזירות, מודעים לסיכונים ולניואנסים של שיטות מסחר מהסוג הזה.

כתבות נוספות