חיפוש

ניצול יחסי מרות וטובות הנאה בעבודה

סביבת העבודה עשויה להיות סביבה קרובה, בה יבלה העובד חלק ניכר מזמנו.

במרחב זה נוצרים קשרים ומערכות יחסים בצורות שונות, אך יחד עם זאת מדובר במרחב בעל כללים ברורים.

אחד מכללי הברזל הם הקפדה בנושא ניצול יחסי מרות.

 

מה הם יחסי מרות?

יחסי מרות בין שני אנשים יוגדרו ככל סוג של אינטראקציה או מערכת יחסים, כאשר לצד אחד תהיה השפעה, שליטה, עמדת כוח למול הצד השני. החשיבות בקביעת הגדרת יחסי מרות מטרתה לדאוג כי אף אחד מהצדדים לא יהיה נתון תחת אמצעי לחץ כלשהו העלול לפגוע בו, לרבות פגיעה בצד המוחלש במערכת יחסים זו. דוגמאות ליחסי מרות:

  1. היררכיה במסגרת העבודה: יחסי עובד-מעביד.
  2. היררכיה פיקודית: יחסי מפקד-פקוד.
  3. רופא/מטפל ומטופל.
  4. מורה ותלמיד.

להרחבה בנושא ניתן לקרוא באתר: https://www.dw-law.co.il/ניצול-יחסי-מרות

 

מה מוגדר כניצול יחסי מרות וטובות הנאה?

טובות הנאה הן כל סוג של הטבה בין אם בצורה של כסף או בשווי כסף, ואף אם לא ניתן לכמת את ההטבה בכסף. ניצול יחסי מרות יהיה כאשר בעל הצד בעל עמדת ההשפעה והכוח, יבקש טובות הנאה מן הצד המוחלש תוך ניצול מעמדו כבעל ההשפעה. במקרים כאלו, בשל מורכבותה של מערכת היחסים, הצד המוחלש יהיה בעמדה בעייתית מצידו ויתכן וירגיש כי לא יכול להתנגד. על מנת להימנע ממצבים בעייתיים, כדאי להגדיר בכל סביבת עבודה מהם כללי יחסי מרות בהתאם לחוק ולנוהל החברה.

דוגמה לניצול יחסי מרות בעבודה: כאשר מנהל בעבודה מנצל את מעמדו ודורש טובות מיניות ממועסקת שלו. במצב כזה, המועסקת נמצאת תחת לחץ ובמצב בעייתי בו עלולה להרגיש כי אינה יכולה להתנגד למעסיקה, מפני שעלולה לאבד את עבודתה.

 

השלכות ניצול יחסי מרות על הנפגע/ת

לניצול יחסי מרות ישנן השלכות קשות על הנפגע או הנפגעת. מעבר להשלכות הקשות שיש בפגיעה מינית, לרבות פגיעה בנפש, ישנו הקושי למול עמדת סמכות וכוח. אדם החווה ניצול יחסי מרות עלול לאבד אמון מוחלט בעיקר בבעלי סמכות, ואף עלול להתקשות לחזור למסגרת היררכית בכל צורה. משבר האמון במקרים אלו הוא קריטי, שכן מדובר בפגיעה המגיעה מצד הגורם עליו מוטל האמון, ועל כן יכול להשפיע על היכולת ליצור מערכות אמון בעתיד.

 

פגיעה בסביבת העבודה כתוצאה מניצול יחסי מרות

ניצול יחסי מרות עלולים לפגוע בכלל סביבת העבודה. כאשר מתבצע מקרה של ניצול יחסי מרות במסגרת מקום העבודה, נוצר משבר אמון בכלל הארגון. שאר העובדים יחששו להיפגע בעצמם על ידי הממונים עליהם, במיוחד אם המקרה לא טופל בצורה מספקת בעיניהם. העובדים, בעיקר ככל שהם זוטרים, עלולים לחוש פגיעים בעצמם. על כן, קיימת חשיבות רבה לקיים שיחות ארגוניות ואישיות במידה והתרחש מקרה שכזה, ולברר מול העובדים כיצד ירגישו בטוח יותר במקום עבודתם.

 

סמל משפטי

אולי תאהבו גם את

עורך דין צוואות תל אביב
כמה זמן לוקח לערוך צוואה?

עריכת צוואה היא צעד מכריע בהבטחת חלוקת הנכסים שלכם בהתאם לרצונותיכם בבוא העת. למרות שהתהליך עשוי להיראות רחוק ומרתיע, הבנה שלו ושל חשיבותו, והכרת השיקולים

קראו עוד »